NamePrice24H (%)
Bitcoin (BTC)
$8,004.00
0.12%
Ethereum (ETH)
$249.97
-0.67%
XRP (XRP)
$0.384233
-0.68%
Litecoin (LTC)
$101.97
-1.07%
Google Authenticator Nedir? Nasıl Kullanılır
Nedir

Google Authenticator Nedir? Nasıl Kullanılır

Google Authenticator Nedir?

Google Authenticator (2fa, 2 Step Verification, Two-Factor Authenticaton, “2 Adımlı Doğrulama”), borsalara girdiğinizde yapacağınız alım-satım, borsadan para çekme işlemlerini daha güvenli yapabilmeniz için ek bir güvenlik uygulamasıdır. Google Play ve AppleStore  da bulunan uygulama sayesinde yapacağınız işlemlere güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Üyeliğiniz bulunan borsalara Google Authenticator’ünüzü eşleştirdiyseniz giriş esnasında mail adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra sitem otomatik sizden 6 haneli yeni bir şifre isteyecek. Bu kodu Google Authenticator programı üzerinden alacağız. Kodlar sadece size özel olduğu için 30 saniye bir güncellenecektir. Dilerseniz detaylı bir şekilde inceleyelim,

Google Authenticator Kullanımı?

Apple kullanıcıları, programı yüklemek için AppleStor arama bölümüne Google Authenticator yazdıklarında karşılarına gelecek olan ekranda;

Google, Inc programda bu isim yazıyorsa doğru uygulamayı indiriyorsunuz demektir.

Google Authenticator’ü Borsalarda Aktif Etme

Örneğin; Poloniex borsasına 2FA yı aktifleştirelim. Poloniex’e giriş yapıp sağ üstte ayarlar sekmesine mouse’u sürüklediğimizde aşağıya açılan sekmede 2FA yazısına tıklayalım.

Karşımıza bir sayfa gelecek, sol tarafta Username/Email sekmesi çıkacak, dolu olarak görünür siz altındaki password kısmına kendi şifrenizi yazacaksınız. Onun altında da “Code” kısmı var orayada Google Authenticator’dan alacağımız kodu yazacağız.

İkinci adım programı açalım, sağ tarafta “+” butonuna basınca aşağıda iki adet sekme çıkacak. Üst sırada “Barkodu Tara”, hemen altında “Manuel Giriş” ibaresi mevcut. Poloniex sayfasında gördüğünüz QR kodu girerek aktif etmek isterseniz “Barkadu Tara” yada manuel olarak kodu yazacağım derseniz Poloniex sayfasında QR kodunun altında bulunan 16 haneli dijital kodu yazıp onaylayabilirsiniz. Onay aldıktan sonra program 6 haneli kod verecek o verdiği kodu yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “Code” kısmına yazıp Enable 2FA diyoruz. Bu arada 16 haneli kodu not etmeyi ve ettiğinize dair olan kutucuğu tiklemiyi unutmayın.

Bu işlemlerden sonra şöyle bir ekran ile karşılaşacağız,

Önemli Hatırlatma: Program üzerindeki bu 6 haneli kodu ezberlemenize ya da not etmenize gerek yoktur. Her 30 saniyede bir bu kod otomatik olarak yenilenecektir.

Google Authenticator Arayüzü

Şimdi program yüklendi, borsalarda eşlendi, nasıl kullanacağız ona bakalım. Eşleme işleminden sonra programa girince karşımıza;

coinmag

Kripto haber, blockchain ve kripto dünyasındaki son gelişmeleri, bilgi ve birikimleri ile siz değerli kullanıcılarına aktarmayı amaçlıyor.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir