NamePrice24H (%)
Bitcoin (BTC)
$8,028.00
0.26%
Ethereum (ETH)
$250.63
0.06%
XRP (XRP)
$0.386469
0.08%
Litecoin (LTC)
$102.79
1.81%
Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir
Haber, Nedir

Bitcoin Nedir, Nasıl Üretilir

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kripto para birimi bitcoin. Peki bitcoin nedir, nasıl oluştu, neden ve kim tarafından oluşturuldu. Bitcoin hakkında tüm bilinmeyenleri hazırladığımız makalemiz sizlerle, çayınızı kahvenizi alıp okumaya başlayabilirsiniz…

Bitcoin Nasıl Kuruldu

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto  adında bir yazılımcı. 2008 yılında yayınlanan 9 sayfalık bir PDF dosyası ile “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” hayatımıza giren Bitcoin kurucusu hakkında bilinen net bilgiler yok. O zamandan beri hayatımızda olan bitcoin’in nasıl kurulduğu değil, daha çok şuan ki değeri ve işlevi ile hayatımızda yer ediniyor.

Bitcoin bir digital para birimidir. Fiziki bir karşılığı yoktur, altın, gümüş yada kağıt para gibi kullanılmaz. İnternet üzerinde insanlar aracı olmadan birbirlerine bitcoin gönderebilirler. Bir merkezi yoktur. İnternet olan her ortamdan dünyanın diğer ucundaki insana bitcoin transferi yapılabilir. BTC transferi yapılması için bitcoin madencilerine çok düşük miktarlarda komisyon ödenir.

Bitcoin Nasıl Üretilir

Bitcoin mining yapılarak üretimi sağlanan bir sanal para birimidir. Bitcoin toplamda 21.000.000 adet üretim yapılacaktır. Coinmarketcap verilerine göre henüz 17.000.000 civarında üretimi yapılan bitcoin’in daha uzun seneler üretimine devam edileceği gözüküyor. Bitcoin üretimi madencilik ile olur. Bitcoin madenciliği için iyi sistemi olan bir bilgisayarınız olmalıdır. Bilgisayar üzerindeki ekran kartları bitcoin üretimi için gerekli olan matematiksel problemi çözerek size karşılığında rakamsal olarak btc üretimi yapar. Bilgisayarınız açık olduğu 24 saat boyunca üretim devam eder. Bu kısımda ne kadar çok ekran kartı ve bilgisayarınız olursa o kadar BTC üretmiş olursunuz. Hatta Dünya üzerinde bitcoin tarlaları diye tabir ettiğimiz bir çok sistem kurulmuş durumda. Şuanda bireysel olarak bitcoin madenciliği yapmak kolay değil. 2017 yılının son aylarında piyasada ekran kartı kalmadığı konusunda bazı haberler de almıştım.

CPU yani işlemciler ile de btc üretimi yapılabilir, ancak ekran kartları kadar verimli olmadığı söylenmekte.

Bağımsız Sanal Para Birimi

Bitcoin büyük piyasaların, kurumların karşısında durdurulamaz bir güç olarak önümüze çıkıyor. Merkezi olmayan bu teknoloji ile kişiler birbirlerine para gönderebiliyor, hatta internet üzerinde btc ile alışveriş yapılabilen bazı siteler ortaya çıkmaya başladı.

Bitcoin herhangi bir kurum, kişi yada ülkeye bağlı bir para birimi değil. Birileri tarafından kontrol edilen bir sistem olmadığı için finans piyasasını, büyük ölçekli bankaları korkutmuyor değil. Tamamen özgün bir sanal para birimi. Bitcoin dünya üzerindeki finansal sistemin görmezden gelmeye çabaladığını ancak başaramadığı büyük bir teknoloji. Dünya üzerinde bitcoin kullananların sayısı 1.5 milyon kişiye ulaşmış durumda.

Bitcoin Ne İşe Yarar

Bitcoin ile internet üzerinden alışveriş yapabilir, mining ile ürettiğiniz bu btc leri çeşitli borsa sitelerinde türk parasına yada dolar a çevirerek gerçek para birimi elde edebilirsiniz.

coinmag

Kripto haber, blockchain ve kripto dünyasındaki son gelişmeleri, bilgi ve birikimleri ile siz değerli kullanıcılarına aktarmayı amaçlıyor.

  1. bitcoin gerçekten çok değerli bir varlık konumunda oldu.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir