NamePrice24H (%)
Bitcoin (BTC)
$8,028.00
0.26%
Ethereum (ETH)
$250.63
0.06%
XRP (XRP)
$0.386469
0.08%
Litecoin (LTC)
$102.79
1.81%
Balinalar nedir ve kimlerdir, kripto para balinaları
Haber, Nedir, Teknoloji

Balinalar nedir ve kimlerdir, kripto para balinaları

Bildiğiniz üzere balinalar su canlısıdır ve büyük denizlerde, okyanuslarda yaşarlar. Peki kripto para balinaları kimdir ve balinalar nedir ve kimlerdir nasıl oluşur, bu konuları bu yazımızda işleyeceğiz.

Bitcoin ve çeşitli altcoinlerin yatırımlarının yapıldığı 2009 yılından beri bu alemde balinalar adını verdiğimiz bir terim dolaşmaktadır. Peki bu balina diye tabir ettiğimiz nesne nedir. Bize neyi ifade ediyor, kimler balina rolünü almıştır.

Kripto para sektörü 2009 yılından beri faaliyet gösteriyor. Bir çok insan bu sektörü eskiden beri takip etsede, son yıllarda müthiş fiyat artışları ile dünya üzerinden milyonların takip ettiği ve uzun yatırımlar aldığı, büyük paraların döndüğü bir yatırım aracı haline geldi. Bu süre içinde bir çok insan demeyelim, bellirli bir kitle yatırımlarını artırdı ve bizim tanımlamamızla balina rolünü aldılar.

Balina ismi büyük kripto para birimlerini kullanarak piyasa üzerinde çok fazla alış satış işlemleri gerçekleştirip sistemin aşağı yukarı iniş ve çıkışını, yani hareket dalgalarını kontrol eden kitledir.


“Yani gerçek tabiriyle, balinalar okyanuslarda yaşar, kripto para büyük havuzunda da büyük işlem yapan kişiler, bu okyanusun balinaları diye tabir ediliyor.”

Piyasada işlem yapan küçük yatırımcılar ise, balinaların yaptıkları bu dalgalanmaları takip ederek para kazanma peşinde.

Bitcoin yaratıcısı ve sahibi olan Satoshi Nakamoto olarak bilinen kişi büyük okyanustaki en büyük kripto para balinacısı olarak biliyor. Tahmini rakamlara göre yaklaşık 1 milyon Btc’ye sahip olduğu düşünülmektedir.

Balinaların Tespiti

Piyasada küçük işlem yapan kullanıcılar için balinaların alış satış hareketlerini bilmek oldukça önemlidir. Bunun için balinaların kim olduğunu ve nasıl ne zaman işlem yapacaklarını da bilmeleri gerekiyor. Ancak bunun tespiti oldukça zor bir durum. Hata bunun için çeşitli yazılımların kullanıldığı ancak doğru sonuç alınamadığı biliniyor. Kripto para piyasasında işlem yapmak ayakta kalmak için bu programların aksine manuel işlem yapmak daha doğru

Balina alımı nasıl tespit edilir?

Kripto para dünyasındaki büyük balinaların ne zaman alım yapacaklarını tespit etmek oldukça zor. Küçük balinaların bu konuda hazırda beklemeleri oldukça önemli.

Teklif boyutunda olağan dışı bir artış için sipariş defterini (order book) kontrol edin

Örneğin, ortalama alış miktarının 1000, satış miktarının ise 2000 olduğunu varsayalım. Ortalama alış miktarından daha büyük alış miktarları varsa bu durum bir balinanın o kriptoya girmek istediğine işaret edebilir.

Kripto para piyasasında büyük bir satım alma işlemi sistemden düşmeye başlarsa o Coin’in değerinin düşeceği anlamına gelir. Örnek verecek olursak; alış emirlerinde birkaç büyük işlem emri olduğunu ve kısa bir süre sonra emir listesinden kaybolduğunu düşünelim. Bu durumda ise büyük bir balinanın satış emrine karşı dikkatli olunmalıdır. Satış emri gerçekleşirse Coin’in fiyatı da düşecektir.

Bir coin için 24 saatlik hacmindeki inanılmaz büyüme bir balinanın coin alım satımında olduğunu gösterir. Örnek verecek olursak standart 24 saatlik hacminden bir iki gün içinde anormal değerlere yükseldiyse bir balina grubunun içeride olduğunu gösterir. Ayrıca satış miktarının yükseldiği de gözlemlenir.

Piyasada ani bir şekilde düşüş olduğu zaman sürekli balinalar suçlu duruma düşürülür. Bir çok kripto para meraklısı balina olmak için neye ve nasıl ihtiyacı olduğunu merak ediyor.

coinmag

Kripto haber, blockchain ve kripto dünyasındaki son gelişmeleri, bilgi ve birikimleri ile siz değerli kullanıcılarına aktarmayı amaçlıyor.

  1. […] bulunuyor. Ancak herkes aynı fikirde olmadığı da ortada. Çıkan bu haberler elbetteki küçük kripto para balinaları yatırımlara yöneltebiliyor. Burada yine temkinlik olmakta yarar […]

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir